Historie pivovarnictví v Plasích


 • historie pivovarnictví v plasích


  Pivovar v Plasích je písemně zmiňován až od roku 1550, ale předpokládá se že mniši vařili pivo v klášteře již od jeho založení roku 1144 knížetem Vladislavem II. Úpadek kláštera nastal až v novověku a roku 1785 byl zrušen císařem Josefem II. V roce 1826 klášterní areál získal nového vlastníka, knížete Metternicha. Ten hospodářsky oživil celý místní kraj včetně pivovaru, který byl díky němu nově vystavěn.

  Mohlo by se zdát, že plaský pivovar byl zachráněn, ale není to tak docela pravda. Na konci 19. století se sice zásadně proměňuje jeho podoba a dispozice, pivovar se stává jedním z největších v okolí s výstavem téměř 33 000 hektolitrů. Přesto byl koncem roku 1966 uzavřen a zrušen. Říká se, že n. p. Západočeské pivovary, pod který pivovar v té době spadal, nelibě nesl oblibu zdejšího piva, kterému dávali místní lidé přednost před plzeňským. Kdo ví…? Každopádně po svém zavření se z části pivovaru stal velkosklad, z hvozdu kanceláře.

  Od roku 2008 přešla správa původního pivovaru pod Národní technické muzeum, s projektem památkové obnovy s následným optimálním využitím historických objektů. Díky tomuto, kroku zde pak ve spolupráci NTM a pana Neumana, vznikl prostor k vybudování pivovaru.

  Otevření Knížecího pivovaru Plasy a obnovení tak tradice vaření piva v Plasích po 50. letech, proběhlo v srpnu roku 2015. V dnešní době má pivovar výstav 2000 HL. V základní nabídce jsou 4 druhy piva. Světlá výčepní 10°, pšeničná 11°, světlý ležák 12° a polotmavý ležák 13°. Během roku se pak budou připravovat různé pivní speciály rozmanitých druhů a chutí. V pivovaru se zároveň nachází stylový pivovarský šenk s restaurací. Celý interiér pivovaru a restaurace koresponduje s citlivou rekonstrukcí objektu a nese se v secesním stylu. Kapacita restaurace je 120 míst, přes léto se pak rozrůstá díky letní terase až na 300 míst. Kuchyně nabízí především grilované speciality, jelikož dominantou restaurace je obří otevřený gril, vyrobený ze starého pivního sudu o kapacitě 3000 l.

  Pivovarský šenk je možno využít nejen k ochutnání místního piva, ale také k uspořádání rodinné oslavy či firemního večírku.Historie pivovaru

 • 1144 - založení cisterciáckého kláštera knížetem Vladislavem II.
  1965 - I přes výstav 33000 HL piva Západočeské Pivovary n.p. ukončili výrobu piva v Plasích.
  2008 - Zahájena rekonstrukce zchátralých objektů starého pivovaru.
  2013 - Založena společnost Knížecí pivovar Plasy s.r.o.
  2015 - v červenci vařena 1. várka piva v plasích po 50ti letech.
  2015 - 15.srpna 2015 byl pivovar s šenkem otevřen veřejnosti.